Liudvikas Misevičius Kuliešius

 

LIUDVIKAS MISEVIČIUS - KULIEŠIUS
 
 
 
 
 
 
Liudvikas MISEVIČIUS  (KULIEŠIUS)
               Utenos krašto knygnešys, gyvenęs Kuktiškėse. Dirbo mūrininku. Keliaudamas po apylinkes, palikdavęs  knygelių  daugiavaikėse šeimose, skaitė vaikams ir ragino juos mokytis skaityti, saugoti knygeles, o perskaičius papasakoti kitiems. Knygų, elementorių , kalendorių, maldaknygių gaudavo iš knygnešio Motiejaus Balčiūno, pats parsinešdavo iš Vilniaus. Draudžiamomis knygomis aprūpindavo kryždirbį Antaną Deveikį, kuris savo įrankių dėžėje nešiodavosi ir lietuviškų knygų, duodavo jas paskaityti aplinkiniams. Deveikis nebuvo labai mėgiamas dėl laisvamaniškų pažiūrų, bet buvo giriamas už gražius darbus.
              1898 m.Liudvikas Misevičius (Kuliešius) buvo policijos  sulaikytas Utenos turguje, iš jo atimta 4 lietuviškos knygos. Buvo nubaustas  7 dienų arešto policijos areštinėje.
Kuktiškių kapinaitėse dėkingi kuktiškėnai pastatė jam paminklą su šviesą simbolizuojančia liepsnele.
 
PĖSČIOMIS Į VILNIŲ SPAUDOS...
 
            Utenos krašto žemė priglaudusi per keturiasdešimtį žinomų knygnešių. O kiek jų liko nežinomų... caro žandarų gaudytų, daužytų, tremtų iš tos taip toli nuskambėjusios „Aušros" gadynės. Tremtinys anykštėnas A. Biliūnas yra užrašęs tokį atsitikimą: Žandarų peršautas knygnešys srūvančiu iš širdies krauju jo nešamame elementoriuje parašo paskutinį testamentą: „Aš, Povilas Janukėnas iš Viešintų miestelio ir parapijos siuvėjas, mirštu nušautas žandarų..." Tai buvo mūsų krašto žmogus, drauge su uteniškiais, užpalėnais, tauragniškiais   aukojęsis   lietuviško žodžio vardan.
 Apsimetę el­getomis, degutininkais, ra­čiais, daugelis su knygelė­mis užančiuose, pasermėgiuose, atsargiai siūlydavo lietuvišką raštą kermošiuose, jomarkuose, kuokynėse. Šie neturtingi, daž­niausiai nevedę, „dėdės", brolių užguiti siuvėjėliai, mūrininkėliai, dailidės, kryždirbiai buvo kartu ir dvasingi, taurūs idealistai, tikėję šviesesne diena. Nulenkime galvas tiems, kurių vardus žinome.
Mataušas Balčiūnas (slapyvardis Medinis), kilęs iš Taurapilio kaimo, pradė­jo platinti knygas nuo 1888 m. ligi spaudos atga­vimo, iš pradžių pėsčias nukeliaudavęs i Tilžę, pas­kui vežęs arkliu, pardavi­nėjęs spaudą labai plačiai -- pradedant Kurkliais, Sa­laku, baigiant Adutiškiu, Mogiliovu. Paragintas Tau­ragnų kunigo M. Šaikūno, jis išsikėlė su juo ir sese­rimis „į Pajūrę" ir, pasi­dirbęs kelerias roges, ke­lis vežimus, prisipirkęs knygų, gabeno jas į gimtą­sias vietas. Iš jo spaudą im­davęs kryždirbys A.Devei­kis, Liudas Kuliešius, abu gyvenę lūšnelėje Kuktiškė­se, vyžuoniškis  A.Radzevi­čius ir daugelis kitų. Tre­jetą vežimų jis pristatęs į Mogiliovą, kur buvo išvež­tų tauragnišklų, užpalėnų, anykštėnų. Iš Kvyklių kaimo kilusio A. Šinkūno pasakojimu, Medinis daž­nai nakvodavęs pas jo tė­vą, buvęs aukšto ūgio, su ilgais trinyčiais, ant kurių buvę prisiūta daugybė ki­šenių spaudai, o virš triny­čių vilkėdavęs ilgą juodą sermėgą. Sakydavęs, kad spaudą slepiąs ant pilia­kalnių, kur vaidenasi", kur paaugliai nesitrainioja. Šis kantrus, ne kartą žandarų sugautas, muštas knygnešys vertas mūsų pagarbios atminties.
Juozas Baranauskas (Pau­kštė) gimė ir mirė Čižiškėse (Sudeikių apyl.). Apsimetęs elgeta, suklypusiais dvi­gubu dugnu ratais jis daug pervežė knygų iš Žemaiti­jos, iš pajūrės. Knygas pla­tinęs nuo tų metų, kaip ir Medinis, draugavęs su Garšvių draugijos žymiuo­ju knygnešiu Jurgiu Bie­liniu, su debeikiečiu Jur­giu Baranausku, su Vaiž­gantu, kuris imdavęs iš Paukštės atskraidintas kny­gas bei raginęs kuo dau­giau jų gabenti. Daug spaudos jis platinęs Ute­nos, Švenčionių, Zarasų, Mogiliovo krašte. 1898 m. jis su broliu Alfonsu bei posūniu Z. Rapševičium buvo suimti, radus jų na­muose literatūros. Juozas išbuvo tremtyje 10 metų, o 1914 m. karo metu dar bu­vo išvežtas į Vokietiją, iš kur grįžęs mokė lietuviškai kaimo vaikus.
J. Baranausko kaimynas iš Vaiškūnų kaimo Tamošius Stankūnas tiesos grūdus daugiausia sėjo Dusetų krašte. Siuvėjas, dailidės sūnus, ten draugo pri­glaustas, spaudą slėpė baž­nyčios bokšte. Gabendavo ją Daugpilio geležinkeliu, buvo sugautas, policijos prižiūrimas iki „aušrinės" — taip jis vadino spaudos atgavimą.
Jonas Vilūnas iš Maneičių kaimo (Sudeikių apy­linkė), tarnaudamas dva­ruose, išmoko rašto, keletą kalbų ir knygnešiavo apie 15 metų Gabeno knygas iš Vilniaus, Tilžės, turėdamas kartais po keliolika pū­dų spaudos, kurią ir parda­vinėjęs, ir veltui dalijęs.
Antanas Zizas, gimęs ir miręs  Klovinių  kaime,  buvęs likimo nuskriaustas raišas žmogelis, girtuoklio sūnus, gyvenęs Kelmėj, Til­žėj ir Tauragėj. Ten gau­davęs knygų ir deguto ve­žime slėpdamas vežęs, o čia — medžių drevėse, kel­muose jas išsaugojęs, dali­jęsis su kitais knygnešiais.
Jonas Zlatkus iš Narkūnų kaimo su žmona Traskyte Domicėle nuo 1900 m. buvo policijos priežiūroje. Jis buvo areštuotas, kai pas juos rado 26 knygas, tarp kurių labai draudžiamus kalendorius.
Adomas Šaltenis iš Nemeikščių kaimo mokėjęs kalbų, buvęs Virbaly, spau­dą gabenęs iš Tilžės. surastus pas jį 200 egz. „Šaltinių" buvo nukentėjęs. Trissyk teistas, sėdėjo ka­lėjime.
Naujasodiškis Albertas Katinas 1895 m. buvo su­imtas ir 6 mėn. sėdėjo Uk­mergės kalėjime. Pas jį bu­vo rasta „Šviesos", „Ap­žvalgos" numerių, kalendo­rių, maldaknygių. Jo bū­ta tikro „dėdės": Albertukui užsimanius važiuoti piršlėmis, brolis Juozas nu­maustęs ratus. Taip jis ir palikęs... tik knygnešėlis.
Kuktiškėnas Liudvikas Kuliešius (Misevičius) į Vil­nių spaudos eidavęs pės­čias. Badmiriaudamas, pri­sikrovęs užančius spau­dos, knygelių, šias „lieps­neles" jis siūlydavo vi­siems, prašydamas neplė­šyti. Nekęsdavęs rūkorių, žindančių „raganos kaką". K. Valiulis prisimena, kaip L. Kuliešius senatvėje, pri­laikydamas be sagų sermė­gėlę, atšlubuodavęs prie mo­kyklos ir prašydavęs vaikų parodyti lietuviškus vado­vėlius. Kuktiškėnai, jį pa­gerbdami, kapinėse pasta­tė paminklą su šviesą sim­bolizuojančia liepsnele.
Daug dar derėtų paminėti mažiau garsių, bet gerai neištir­tų knygnešių. Daugailių krašte knygas platino net keli Jūrelės — Uršulė iš Duobių kaimo, Jonas, Jus­tinas ir Julija iš Daugailių. Taip pat A. Galinis Gutaučių. Po pačią Uteną il­gokai spaudą nešiojo narkūniškis Juozas Baltrūnas, Gudu, Levuku vadinamas. Jis į Narkūnus pasikvietęs ir žymųjį šių apylinkių daraktorių Vincą Šyvį, kurį, kilusį iš Biliakiemio, vė­liau priglaudė narkūniškiai gražiose savo kapinai­tėse.  Utenoje dar knygas platino A. Dikinis iš Degu­čių kaimo, Aleksandras Au­dickas iš Birutės gatvės, Jurgis Keras.
Tauragniškiuose su trim seserimis, slėpdamas jau­joje knygas, platinęs jas Vincas Strazdas, žymaus knygų leidėjo K. Strazdo iš Strazdų kaimo tėvas, taip pat Silva Vaišnoras, Kazys Valys (abu iš Pilkenių kai­mo) Vincas Grašys, Karo­lis Gineitis, Pranciškus Gai­delis (visi iš Tauragnų kai­mo). Leliūniškiuose — iš Kuktiškių persikėlęs A. Deveikis, A. Ratkevičius. Mykolas Petronis (iš Antalgės), vyžuoniškiuose — A. Radzevičius, Užpalių kraš­te — Motiejus Masiulis, Martynas Sirutis, Tamo­šius Uborevičius, Mataušas Remeikis, Sudeikių — Martynas Girutis, Rapolas Petrulionis, Jurgis Braukyla.
Tai  jie visi mums atnešė „Aušrą",  tai jie išlaikė gyvą mūsų kalbą, išmokė rašto. Po sukilėlių jie buvo pir­mieji kovotojai ir pirmieji tremtiniai.
 
                                                   A. GASPERAITIS
                                                   Lietuvos kraštotyros draugijos narys                       
                                                   Iš: „Utenis“,  1989 kovas
        Kuktiškėse pastatytas paminklas Kuliešiui ir dievdirbiui A.Deveikiui liudija apie pagarbą savo krašto šviesuoliams. Pasekdami kraštotyrininko A.Gasperaičio pavyzdžiu, suraskite daugiau informacijos apie Kuliešių ir kitus. Už gerus kraštotyrinius darbus skiriame knyginius prizus.               
        Klausimai turintiems gerų kraštotyrinių ambicijų:
1. Ką reiškia seni žodžiai „kermošiai, jomarkai, kuokynės; trinyčiai, pasermėgiai; degutininkai?
2. Kodėl minimas Mogiliovas? Kada ten buvo tremiami lietuviai?
3. Keliolika pūdų knygų – kiek tai būtų kilogramais? 
4. Kodėl knygas slėpdavo ten, kur „vaidenosi“?