Motiejus Valančius II

 

 
MOTIEJUS VALANČIUS II
 
  
     
BLAIVYBĖS SĄJŪDIS 1858 -1864
 
Vyskupas M.Valančius savo testamentiniame laiške vyskupijos katalikams rašė: "Vienoj kelionėj 1858 metuose, apturėjęs įkvėpi­mą Dvasios Švenčiausios, idant apsakinėčiau blaivystę, pradėjau skelbti tą dorybę ir pats pirmas kelias dešimtis žmonių įrašiau Palė­venėj į knygas. Paskiau drauge su kunigėliais savo apskelbiau ją po visą vyskupystę". Vyskupas blaivystę skelbė per  bažnyčių vizitacijas, patardamas kunigams įsitaisyti knygas ir jose surašyti parapijiečius, norinčius būti blaiviais.
M.Valančiaus nuomone, blaivybė buvo vienas iš pagrindinių būdų žadinti žmonėse geresnio gyvenimo viltį bei tautinę savimonę. Greitai sąjūdis apėmė Žemaičių vyskupiją bei visą Lietuvą. Rusų ad­ministracija griežtai draudė organizuoti visuomenę be jos leidimo bei priežiūros, bet M.Valančius sugebėjo įtikinti valdžią, kad blai­vybės sąjūdis atsirado niekam nenurodinėjant ir neorganizuojant.
Netrukus pasirodė vyskupo parašyti blaivybės ganytojiški laiš­kai. Pirmajame blaivybės laiške (1858.12.25)  vyskupas džiaugėsi, kad žmonės atsisakė gerti degtinę ir araką (tikras vynas ir alus nebuvo draudžiami):  ..“  nebegirdėti jau muštynių... namuose. Mo­terys ir ūkininkės, nudžiūvo ašaros nuo skruostų  jūsų, nebesikavojat nuo vyrų savo girtų namo pargrįžtančių. Barniai ir muštynės po rinkas ir karčemas išnyko, ... butuose pargrįžo meilė tarp ūkininkų ir saviškių, jau nebegirdėti baisių atsitikimų iš arielkos, visi namų darbai geriau klojas... ".
Tikintieji masiškai įsirašydavo į blaivininkų brolijas, kurios nors ir buvo neoficialios, bet buvo laikomos legaliomis, nes nebuvo įsta­tymo, jas draudžiančio. Parapijų dvasininkai aiškino, kad jie vysku­po nurodymo negavę, o skelbią blaivybę savo nuožiūra, nes tai yra jų ganytojiška veikla. Po dvejų metų - 1860.VII.25 generalguber­natoriui Nazimovui išsiųstame rašte M.Valančius pateikė visus nu­stebinusius duomenis - iš 835 243 Kauno gubernijos katalikų (199 parapijos) apie 692 000 priklausė blaivybės brolijoms. Jų nariai sudarė 83,2 procento katalikiškosios gyventojų dalies. Miestuos ir miesteliuose tai sudarė apie trečdalį katalikų, o kaimiškose parapi­jose blaivininkai sudarė iki 90 ir daugiau procentų visų parapijiečių.
Visur, kur tik blaivybė išplito, žmonės ją sutiko kaip ma­terialinį, o kartu ir dvasinį gėrį. Atsidėkodami pradėjo sta­tyti blaivybei skirtus paminklus ir kryžius. Buvo spausdina­mi plakatai, kaldinami medaliukai, kuriamos dainos. Tur­būt įspūdingiausias paminklas buvo pastatytas Skapiškio miestelyje (dabar Kupiškio r.) Tai aukšta mūrinė koplyčia su barokinės formos stogu ir kryžiumi. Aplink koplyčią po pat karnyzu įmūryti degtinės buteliai kaklais žemyn ( suprask, svaigalai išpilti).
Seniausias paminklas blaivybei - akmeninis kryžius, pastatytas Nevarėnų kaimo kapinėse 1858 m., ir šiandien tebestovi.  Ant jo iškaltas įrašas“Kauno gubernij arielkas nebger“.  Buvo statomi ir mediniai kryžiai (Anykščiuose ir kitur).
1863 m. įsigaliojus naujiems akcizo nuostatams ir prasidėjus sukilimui, blaivybės brolijos tapo nepageidautinos. 1864.IV.1 8 Vil­niaus generalgubernatoriaus Muravjovo įsakymu brolijos buvo už­draustos kaip antivyriausybinės organizacijos. Bažnyčios įtaką su­mažinti okupacinė valdžia tegalėjo tik represinėmis priemonėmis. Už blaivybės propagavimą kunigams buvo skiriamos pinigines bau­dos, grasinama karo teismu. Taip vysk. M.Valančius blaivybės ak­cija visur negrįžtamai silpo, bet daugelis vyskupui ištikimų kunigų blaivybės sąjūdį siekė tęsti.
 
         Vaidevutis Būdvytis                         
                                 Iš Lietuvos blaivybės fondo ir Knygnešio draugijos leidinėlio, 1999
        Skaitydami pagalvokite, ką bendro turi blaivybė ir knygnešystė.
        Ar esate pastabūs skaitytojai?
1. Jūs jau žinote, kad caro valdžia draudė mums raštą lotyniškomis raidėmis. Kodėl nenorėta  leisti kurtis blaivybės brolijoms?
2. Kam buvo skirti vyskupo ganytojiški laiškai? 
3. Kiek laiko truko blaivybės sąjūdis ir kokių rezultatų buvo pasiekta? 
4. Kodėl  Valančius skelbė blaivybę, ar tik dėl žmonių sveikatos?  
Reimontas Algirdas nuotrauka