A.Smetona apie P.Vileišį
 
 
 
 
Du keliu vedė į rašto laisvę: užgrėstoji lietuvių už­sienio spauda ir vyriausybės akinimas, kad panaikintų jos grėsimą. Labai sunkus buvo pirmasai, bet nelengvas ir antrasai: nemaža pavojaus buvo ir tiems, kurie drįs­davo kelti mūsų spaudos bylą vyriausybei.
Tuo antruoju keliu ėjo ypačiai inžinierius Petras Vileišis. Jis nuo pat pradžios, išėjęs mokslą, ėmė spau­dos reikalu klabinti vyriausybės įstaigų duris. Vargais negalais jam pavyko gauti leidimas išspausdinti tarpe 1874—1876 m. šios knygutės: Apsakinėjimas apei žemę ir atmainas oro. Jonas ir Aniutė, Jurgis Stefensonas, Pas mus ir kitur. Ta gera pradžia davė vilties, kad pas­kum galėsime ir daugiau laimėti. Praktika parodė kita ką: vyriausybės politika krypo lietuvių nenaudai. Reikė tenkintis vien tuo, kas buvo gaminama Prūsuose. Rados Aušra, po  jos netrukus ir Varpas. Tada Petras Vileišis vėl pradėjo judinti vyriausybę, bet jau iš kitos pusės: nors galėjo gauti tų laikraščių kontrabandos keliu, tačiau siekės cenzūros, kad jam leistų parsisiųsdinti jų po vie­ną egzempliorių. Kurį laiką buvo leista.
Tuo tarpu lietuvių užsienio spauda vis labiau plėto­josi, Lietuvoje raštų vis daugyn ėjo. Vyriausybė įsakė juos uoliai gaudyti ir naikinti, bet jau nebestengė su­tūrėti kontrafakcijos. Spaudos dalykas parimtėjo, parimtėjo ir vyriausybės užsispyrimas nenusileisti. Nenusi­minė Petras Vileišis ir tuomet: nuo 1900 metų jis kone kas metai judino tą opų reikalą vyriausybės kanceliari­jose. Jis vis kreipėsi į cenzūrą, kad jam leistų parsisiųs­dinti iš Prūsų dvasinio turinio knygų, rašė ministrams ir generalgubernatoriams memorialus, kur aiškino, jog lietuvių spaudos varžymas blogai atsiliepiąs valstybės reikalams.
Įdomu paminėti vienas jo prašymas, rašytas 1901 metais vyriausiajai cenzūros valdybai, ir tos valdybos atsakymas. Petras Vileišis, išdėstęs, kad jam ir jo šei­mai, kurią norįs krikščioniškai auklėti, reikią religi­nio turinio knygų, draudžiamų betgi spausdinti Rusijo­je ir spausdinamų Prūsuose, išskaito visą eilę lietuviškų maldų knygų ir katekizmų ir prašo cenzūros leidimo joms parsisiųsdinti. Vyriausioji cenzūros valdyba ne­trukus atsako, kad negalinti išpildyti jo pra­šymo. Tas faktas, rodos, turėjo pakirsti mūsų veikėjo energiją ir vis dėlto nepakirto: 1902 metais jis vėl ra­šo spaudos reikalais ministrams Vittei ir Plėvei pra­šymus bei memorialus, pamečiui išklostęs lietuvių rašto ūgį tam tikromis diagramomis, kurios vaizdžiai rodo, jog vyriausybės pastanga įbrukti lietuviams rusiškas raides ir atimti iš jų lotyniškai lietuviškąsias nieko nepasie­kia ir nepasieks.
Tokia tad, keliais brūkšniais pažymėjus, buvo inži­nieriaus Petro Vileišio rolė lietuvių spaudos atgavimo istorijoje. Būdamas turtingas, turėdamas daugybę pa­žinčių vyriausybės tarpe, susisiekdamas su aukštesniais valdininkais, jis nuolat budėjo priešakyje kitų mūsų tautiečių, taip troškusių kuo veikiausiai praverti kalėjimo duris ir išleisti iš jo mūsų belaisvę spaudą. Kunigas Ambrozevičius, Donatas Malinauskis, Povilas Matulio­nis ir kiti vilniečiai,—visi jie tuomet spietėsi aplink Petrą Vileišį, visi be paliovos, kur kas galėdamas, puldi­nėjo vietos vyresnybę, kad tik greičiau grąžintų lietu­viams spaudos teises, be kurių jau visai buvo nebepaken­čiamas mūsų gyvenimas.
Spauda atgauta, naudojamės ja, kaip mokame, eina daugybė laikraščių ir visokių raštų. Petras Vileišis, pir­mojo lietuvių dienraščio leidėjas ir redaktorius, daug lėšų yra paleidęs jai atgauti.
 
                                                        Iš:  A.Smetona. Rinktiniai raštai, K.,1990 
        A.Smetona savo raštuose P.Vileišį labiausiai vertina už dar vieną jo veiklos kryptį kovojant su spaudos draudimu. Įvertinkite, kiek  tai buvo efektyvu.
Petras Vileišis II
            Kviečiame jaunimą surasti tautodailininko Vyt. Ulevičiaus paminklą P.Vileišiui, dar sovietmečiu patatytą Gvazdikų g. prie Kairėnės ir Dvarčios upelių santakos. Radusiems skiriamas Baniškių sodo bendrijos prizas. Pranešti el. p. irkubi@gmail.com