Būdviečio Knygnešiai

 

JONAS KALUŠKEVIČIUS
 
 
 
 
 
 
 
 
KNYGNEŠYS   JONAS  KALUŠKEVIČIUS
 
        Tokiu pat knygnešiu Būdvietyje, kaip Markevičius Punske, buvo jo draugas Jonas Kaluškevičius. Būdviečio parapijoje ir tolimesnėje apylinkėje nėra nei vieno senesnio vyro ar moters, kurie būtų nepirkę pas Kaluškevičių maldaknygę, laikraštį, kalendorių ar šiaip knygą, kurių per 25 knygnešiavimo metus šlubas žmogelis išplatino devynias galybes. Platindamas literatūrą, nekalbant apie kaimus, aplankydavo plačios apylinkės miestus ir miestelius - Rudaminą, Lazdijus, Krosną, Simną, Kalvariją, Liudvinavą, Liubavą, Punską, Seinus, Kalietninką, Smalėnus ir kitas vietas ir paskleidė maišų maišus draudžiamos literatūros. Sunkus tai buvo darbas nesveikam žmogui (buvo nulūžęs koją), pilnas pavojų, persekiojimų ir nuolatinės baimės, bet šios nepalankios aplinkybės neatgrąsė Kaluškevičiaus nuo kilnaus darbo.
           Kaluškevičius gimė 1862 metais [pagal Punsko bažnyčios metrikų knygas – gimė 1863 metais. Tikrino Benjaminas Kaluškevičius]  Cyrailių kaime, Punsko vlsč. Skaityti rašyti išmokė motina, kuri be to, rašto mokė ir kitus kaimo vaikus. Nors tėvai turėjo šiek tiek žemės (apie 26 margus), bet Jonui reikėjo eiti tarnauti, iš pradžių piemenio pareigose, vėliau pusbernio ir berno. Miške 20 metų vyrui griūdamas medis nulaužė koją ir taip Kaluškevičius liko šlubas. Vedęs žmoną, apsigyveno Būdvietyje ir ėmėsi knygnešio ir knygų platintojo darbo.
           
            Pradžioje knygas nešė pėsčias. Tai buvo sunkus darbas, nes šlubam žmogui knygas reikėdavo gabenti iš Paprūsės į Būdvietį, o tai apie 50 km kelio. Knygas slėpdavo labai gudriai. Sermėgai užsiūdavo antrą pamušalą, kurį susiūdavo į ilgus (per visą sermėgos ilgį) ir siaurus tarpus, juos prikišdavo knygų, kurios siekdavo viena kitą galais, bet viena pro kitą nepraeidavo. Taip išoriniai jos buvo paslėptos ir nešėjas jautėsi lyg lentomis apsikrovęs. Be to, kadangi Kaluškevičius buvo šlubas, niekas į jį nekreipė dėmesio ir niekas net nepamanė, kad to žmogaus nešama draudžiamos knygos. Parnešdavo po 100 didesnių ir mažesnių knygų. Vėliau įsigijo arklį ir vežimėlį, tuomet knygų gabenimas knygnešio taip nenuvargindavo.
            Knygas imdavo Virbalyje iš Danisevičiaus Vinco, Alvite iš Bradūno, Vilkaviškyje iš Jasinsko, Skaisčių Vasiliausko, Marijampolėje iš Smolensko, Kalvarijoje iš garsaus Kancieriaus  ir iš kitur. Parsigabentas knygas išvežiodavo atlaidų proga į tolimos ir netolimos apylinkės miestus ir miestelius ir tokiu būdu turėjo progos ir galimybės jų daugybę išplatinti.
            Knygas gabenti ir platinti jam neblogai sekdavosi, bet vis dėlto  kelis kartus teko nukentėti............... (ieškokite tęsinio)
        Jeigu sugalvotumėte pakeliauti knygnešio Jono Kaluškevičiaus eitomis vietomis, kur nusidriektų jūsų maršrutas šiandien? Kokius dar šio krašto knygnešius žinote?
        Žinyno „Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864-1904“ vienas autorių – Benjaminas Kaluškevičius skiria specialų prizą už rašinį apie Būdviečio knygnešius ir jų atminimo išsaugojimą. Pasirinktinai galite sudaryti kelionės dviračiais ar pėsčiomis maršrutą knygnešio Kaluškevičiaus takais. Laukiame jūsų darbų iki 2010 metų Knygnešio dienos el.p.  bvaidevutis@gmail.com