Nesulenkintose Žemaičių vyskupi­jos parapijose ir Užnemunėje dauge­liui katalikų lietuviška maldaknygė ta­po būtina. Patikimiems žmonėms pa­dedant, kunigai stengdavosi, kad pa­rapijiečiams nebūtų sunku įsigyti reli­ginės literatūros lietuvių kalba.
            Tokios spaudos leidimu ir platini­mu Užnemunėje ėmė rūpintis kun. Martynas Sederavičius( 1829-1907). ilgametis Sudargo klebonas, kilęs iš Lukšių parapijos. Lietuviškų knygų lei­dybą ir platinimą jis laikė neatsieja­mais dalykais. Kun. M. Sederavičius arba jo talkininkai (Juozas Antanavi­čius, Serafimas Kušeliauskas ir kt.) nuo 1875 metų iki spaudos draudimo pa­naikinimo parengė ir išleido užsienyje 19 lietuviškų religinio moralinio turi­nio knygų. Kun. M. Sederavičius kny­gas leisdavo iš geradarių aukų. Jam to­kių knygų leidybai daugiau negu 1000 rub. buvo davęs ir Žemaičių vysk. M. Paliulionis.
 
        Klausimai mokantiems mąstyti:
1.    Ko tikėjosi caro valdžia panaikinusi baudžiavą?
2.    Kodėl sutriko inteligentija?
3.    Kaip elgėsi Valančius, kai katalikų knygas ėmė spausdinti stačiatikių raštu?
4.    Kokiais faktais galite patvirtinti, kad kunigai  boikotavo „graždankas“? (žr. BATAITIS)
Siekdamas, kad maldaknygės būtų pigesnės, kun. M. Sederavičius dažnai užsakytus spaudinius iš leidėjų imda­vo nebrošiūruotus. Knygos buvo brošiūruojamos Sudarge ir Slavikuose.Subrošiūruotus lankus įrišdavo patikimi knygrišiai. Kun. M. Sederavičiaus tal­kininkai knygnešiai jo parengtą litera­tūrą skleidė beveik visose Seinų vys­kupijos lietuviškose parapijose.
Lietuvišką religinę literatūrą ren­gė ir kun. Antanas Vytartas (1861 -1932), kilęs iš bajorų. Jis pats lietuviš­ką spaudą vežimais vežiodavo po toli­mas parapijas.
(Straipsnio tęsinį žr. GUSTAITIS)
                                          
                    Iš: Knygnešių krivulė No 31 („XXI amžius“), 2002.05.15