Švėkšnos Knygnešiams

 

ŠVĖKŠNOS KNYGNEŠIAMS
 
 
 
 
Nepelnytai užmirštas
 
Gydytojas Juozapas Rugys (Rūgys) — aušrininkas ir varpininkas, knyg­nešių organizatorius, savo vi­suomenine veikla primena Antoną Čechovą Melichove. Jis gi­mė 1858 m. gegužės 23 d. Už­nemunėje, Sintautų parapijos Ru­gių kaime, stambaus ūkininko šeimoje. Mokėsi Marijampolės gimnazijoje kartu su Vincu Ku­dirka, o ją baigęs 1880 m. įstojo į Maskvos universitetą. 1885 m. gavo gydytojo diplo­mą, bet nesiveržė į miestą, o sutiko apsigyventi ir dirbti Žemaitijos užkampyje, ne­dideliame pasienio miestelyje Švėkšnoje.   Gal   kaip   tik   ši   aplinkybė (arti Prūsijos siena) ir lėmė jo apsisprendimą, nes dar besimokydamas Maskvoje buvo lietuvių studentų draugi­jos aktyvus narys, bendradarbia­vo „Aušroje".
J. Rugio pirmtakas Švėkšno­je gyd. F. Dlugoborskis su pa­cientais kalbėjo tik lenkiškai, tad atvykus J. Rugiui ir ėmus bendrauti su žmonėmis lietuviš­kai, kai kam atrodė, kad jis esąs mažo mokslo, tik felčeris. Tačiau netrukus žmonės įsitikino jo nuoširdumu ir pamilo jį. Kai 1904 m., kilus rusų-japonų karui, jis buvo mobilizuojamas, susi­rinkusi minia, išlydėdama savo gydytoją, verkė. Laimei, J. Ru­giui neteko vykti į frontą — dėl regėjimo sutrikimų jis buvo paleistas ir vėl grįžo į Švėkšną. Pulkas, į kurį J. Rugys turėjo būti paskirtas, Mandžiūrijoje bu­vo sunaikintas, o po kurio lai­ko  žmona  gavo   pranešimą   apie  vyro  žuvimą  ir  jai  buvo  skiria­ma našlės  pensija.
Spaudos draudimo metais J. Rugys įsijungė į kovą už lietu­višką žodį. Pats jis per sieną nėjo, bet organizavo knygnešių tinklą ir platino jų atgabentus spaudinius. Jam daug padėdavo Andrius Balčėnas iš Vilkų Kampo kaimo. A. Balčėnas bu­vo augęs ir gyvenęs Klaipėdos krašte netoli Šilutės, turėjo ten pažįstamų ir buvo labai naudin­gas J. Rugiui, palaikiusiam glaudžius ryšius su spaustuvinin­ku Martynu Jankumi. A. Balčė­nas ilgą laiką pats gabeno spau­dą iš Prūsų, bet buvo pasienie­čių  peršautas   ir  liko  raišas.  Tapęs invalidu, per sieną eiti ne­begalėjo, todėl įsitaisė gerus ark­lius ir ėmė verstis prekių pri­statymu iš Šiaulių ir kitų mies­tų. Kartu jis išvežiodavo ir kny­gas J. Rugio nurodytais adre­sais. Jis taip pat yra vežęs iš Švėkšnos į Kurtuvėnus ir Vincą Kudirką, kai šis slapta lankėsi pas J. Rugį. Visos kelionės bu­vo atliekamos šunkeliais, klam­pynėm, nes didžiuosiuose keliuo­se buvo galima sutikti „raudonsiūlių".
Pas J. Rugį lankydavosi ir ki­ti tautinio atgimimo veikėjai: Martynas Jankus, dr. Kazys Gri­nius. Gyvendamas tik 6 km nuo Vokietijos sienos ir gerai žino­damas vietoves, J. Rugys yra padėjęs pabėgti į užsienį ne vienam veikėjui, kaip tai Jur­giui Šauliui, Jonui Bartkui ir kt. 1894 m. varpininkų suvažiavime pas J. Jablonskį Mintaujoje J. Rugys paaukojo visuomeni­niams   reikalams   100   rublių  (tuo metu tai buvo didžiulė suma; palyginimui užtenka pasakyti, kad 1904 m. arklys kainavo tik 15—20  rublių).
Tilžėje pirktas ir slapta par­gabentas knygas J. Rugys lai­kydavo tik platintojams žinomoj vietoj, dažniausiai Ašvos pakran­tėse ties Vingiu (ši vieta tik už 300 m nuo A. Balčėno namų). Rusų žandarai įtarė gydytoją už­siimant draudžiama veikla, ne kartą tardė, rengėsi ištremti į Rusijos gilumą. Tačiau J. Rugys mokėjo sugyventi su žmonėmis: su kaimiečiais jis buvo kaimie­tis, su ponais — ponas. Palaikė gerus santykius su Švėkšnos dvarininku Adomu Plateriu, tu­rėjusiu aukštą vietą prie caro rūmų, ir jo sūnumi Jurgiu, ca­ro armijos pulkininku, kurį lai­ką tarnavusiu Rusijos pasiuntinybėje Paryžiuje. Pas Platerius Švėkšnoje lankydavosi ir P. Stolypinas, vėliau tapęs Rusijos mi­nistru pirmininku. Šios pažintys ir išgelbėjo J. Rugį nuo ištrė­mimo. Beje, kai Stolypinas tapo ministru, jis siūlė Rugiui gerą vietą Peterburge, bet šis nesusi­gundė ir pasiliko Švėkšnoje. Pa­sakojama, kad kartais knygų per sieną perveždavo ir grafas Plate­ris, kurio karietos pasieniečiai nekratydavo.
1911 m. J. Rugys su keliais vienminčiais įsteigia Pasitikėji­mo draugiją “Artojas". Jo tiks­las buvo supirkinėti nusigyve­nusių dvarininkų žemes, kad jų neįsigytų svetimtaučiai. Vėliau tuos dvarus, dažniausiai išdalin­tus mažesniais sklypais, draugi­ja pardavinėdavo lietuviams. Taip buvo nupirkti ir išparduo­ti 8 dvarai. Sau dvaro J. Rugys nenusipirko, savo santaupas dė­jo į draugijos kasą.
Pirmojo pasaulinio karo metu J. Rugys su šeima buvo pasi­traukęs į Rusiją ir tik dėl to, kad buvo pašauktas gydytoju į kariuomenę. Tiesa, po kelių mė­nesių jį paleido, bet grįžti Švėkšnon nebebuvo galima — ji buvo užimta vokiečių.. Čia jis sugrįžo 1918 m. Savo namus ra­do nusiaubtus, juose buvo įsi­kūrę vokiečių žandarai. Jam te­ko pamatyti tik Lietuvos lais­vės aušrą, nes 1919 m. rugsėjo 16 d. mirė, išdirbęs Švėkšnoje 30 metų. Mirė iki galo būdamas ištikimas gydytojo pareigai: sir­guliuodamas vyko į kaimą pas gimdyvę, išgelbėjo jos ir dviejų vaikučių gyvybę, bet patį išti­ko apopleksija. Palaidotas Švėkš­nos   kapinėse.
Juozapas Rugys — nepelny­tai užmirštas visuomenės veikė­jas, apie jį nė eilutės nerasime mūsų enciklopedijose (išskyrus, žinoma,    Bostone   išleistąją).
                                    
                                                                                                        Petras ČELIAUSKAS

 

          Kraštotyrininkai kviečiami talkon: suraskite vietą, kur buvo dr.J.Rugio knygų slėptuvė. Ar ta vieta jau paženklinta ir aprašyta? Gal jūs pabandysite tai padaryti? 
        Pabandykite patvirtinti arba paneigti, kad:
  1. Dr.J.Rugys buvo tikras žemaitis, tad ir pasirinko gyventi Švėkšnoje.
  2. Rugio apsisprendimą dirbti lietuvybei nulėmė jo pažiūros  dar studijų laikais.
  3. Rugys visuomeniniams reikalams paaukojo penkis arklius.
  4. Rugį nuo tikros mirties išgelbėjo akys.
Dar Skaitykite ŠVĖKŠNA II apie kitus knygnešius